Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Mateřská škola, Křivsoudov
Mateřská školaKřivsoudov

I levá ruka je od přírody ta pravá

To, že člověk má jednu ruku šikovnější, je dáno složitostí mozku, který funguje jinak u praváka a jinak u leváka. Leváctví je dědičné. Leváctví či praváctví neznamená pouze přednostní používání jedné ruky, ale také oka, ucha a nohy. To vše je tak složitě propojeno, že jakákoliv snaha o změnu může zavinit porušení funkcí mozku. Snaha přivést dítě k tomu, aby používalo výhradně pravačku, je nesmyslná - dítě je nuceno dělat něco, co odporuje jeho přirozenosti, a proto nedosáhne odpovídajících výsledků. To se odrazí na jeho sebedůvěře - začne být nejisté, uzavře se do sebe, může být ale naopak nervózní a podrážděné.

Poznat, že dítě je levák, není možné hned v prvních měsících života. V této době je vhodné nechat je vybrat si, do jaké ruky ten který předmět uchopí. Teprve ve dvou třech letech se dítě začne projevovat jako vyhraněný levák či pravák.

JAK poznat, že je dítě levák?

  • pastelky bere do levé ruky
  • vyšší řady z kostek pokládá levačkou
  • korálky navléká vždy levačkou, pravačkou přidržuje šňůrku
  • do míče kope levou nohou
  • telefonní sluchátko přikládá k levému uchu
  • kukátko přikládá k levému oku

Každé dítě by do školy mělo vstupovat už jako jasný pravák nebo levák. Při vyučování je nutné vyrovnat se s mnoha změnami a váhání mezi pravou a levou rukou by už tak složitou situaci komplikovalo.

V současné době je už všeobecně známo, proč nepřecvičovat leváky a ve školách není požadováno psát pouze pravou rukou. Je-li levorukému dítěti ponechána a vhodně rozvíjena volnost v užívání levé ruky, může mít v pravorukém prostředí i výhody. Styk s pravorukým prostředím si nenásilně vynucuje užívání i pravé ruky, a ta se přirozeným způsobem vycvičí k jisté dokonalosti. Historie i současnost nám ukazuje, kolik vynikajících umělců, sportovců, vědců a politiků je z řad leváků - Leonardo da Vinci, George Bush, Martina Navrátilová, Jiří Trnka, Ch. Chaplin a další.

Mohlo by Vás zajímat